شناسه خبر: 5233

لینک کوتاه صفحه

https://hormoz.dmsonnat.ir/?p=5233

سعید محمد: معافیت مالیاتی و گمرکی در مناطق آزاد اعمال شود
مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت: نقض مقررات و قوانین مرتبط با معافیت‌های مالیاتی و گمرکی در مناطق آزاد موجب کاهش انگیزه و دلسردی تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت هرمزگان؛سعید محمد در نشست هم اندیشی با فعالان اقتصادی این جزیره، اظهار داشت: نقض قوانین و اعمال دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های غیرکارشناسی موجب ایجاد برخی موانع در مسیر تولید مناطق آزاد شده است.

وی، بازگشت مزیت‌های مناطق آزاد برای استفاده از قانون بخشودگی ۲۰ ساله معافیت‌ها را ضروری دانست و افزود: با اقداماتی انجام شده مناطق آزاد از شمول قانون مالیات بر عایدی سرمایه خارج شده‌اند و هم اینک نیز پیگیر اعمال معافیت مالیات بر حقوق و مالیات بر ارزش افزوده در این مناطق هستیم.

به گفته مشاور رییس جمهوری، هم اینک در مناطق آزاد ارس، اروند و چابهار با مصوبه شورای تامین کشور، اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده متوقف شده و پیگیریم این موضوع در استان هرمزگان برای مناطق آزاد قشم و کیش هم اجرایی شود.

‌وی با اشاره مشکلات ایجاد شده درخصوص اخذ مالیات سال‌های ۹۰ تا ۹۴ در مناطق آزاد کشور، افزود: پیشنهاد دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور، افزایش پلکانی پایه‌های مالیاتی در مناطق آزاد برای فعالان اقتصادی است که به طور جدی پیگیر آن هستیم.

محمد، مشکل دوگانگی مدیریت را یکی از مشکلات دیرینه منطقه آزاد قشم دانست و اظهار کرد: حکمرانی و مدیریت باید در مناطق آزاد زیر نظر مدیرعامل سازمان منطقه آزاد باشد و هرگونه فعالیت غیر از این، خلاف قانون است.

وی افزود: آیت‌الله رییسی بر اجرای ماده ۶۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور تاکید دارند و با اجرای این قانون مشکل دوگانگی مدیریت در منطقه آزاد قشم برطرف خواهد شد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد همچنین صنعت گردشگری را به عنوان یکی از بخش‌های درآمدزا منطقه آزاد قشم نیازمند توجه ویژه دانست و ادامه داد: موضوعاتی مانند توریست درمانی، علمی و ورزشی و برگزاری رویدادهای متنوع متناسب با فرهنگ ساکنان جزیره باید با برنامه‌ریزی دقیق در دستور کار قرار گیرد.

وی، ایجاد زیر ساخت‌های گردشگری و تعامل برای استفاده از جزابر ایرانی در رویداد ورزشی قطر را موقعیتی خاص دانست و گفت: هم‌اکنون سه فروند کشتی گردشگری برای جزیره قشم خریداری شده تا در بین مناطق آزاد داخلی و کشورهای حوزه خلیج فارس تردد کنند.

مشاور رئیس جمهور صنعت بانکرینگ در قشم را فرصتی ارزشمند برشمرد و تاکید کرد: با ایجاد ظرفیت گردشگری و خدمات رفاهی و ایرلاین در منطقه سلخ جزیره قشم می‌توان حوزه گردشگری بانگرینگ را رونق داد.

وی، گفت: مذاکراتی با سازمان صدا و سیمای کشور با هدف ایجاد شبکه تلویزیونی مخصوص مناطق آزاد صورت گرفته و پیگیر این موضوع هستیم.

** تحریم‌های داخلی مدیریت خواهد شد

‌مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم هم در این نشست، گفت: علاوه بر تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه که دشمنان علیه کشورمان اعمال می‌کنند، تحریم‌های داخلی نیز بر فضای تولید و سرمایه گذاری کشور تاثیرگذار است.

افشار فتح‌الهی اظهار داشت: با برنامه ریزی دقیق و  هدفمند باید فشارهای ناشی از تحریم های داخلی و خارجی را مدیریت کرد.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری بارها بر موضوع و پروژه نفوذ دشمنان تاکید کردند و این امر جز خود تحریمی‌ها و فشارهای داخلی برای رشد و توسعه اقتصادی نیست.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بیان داشت: امیدواریم با تدبیر دولت مردمی آیت‌الله رییسی این افراد و کارشکنان هرچه سریع‌تر شناسایی شده و از چرخه مدیریت کشور خارج شوند تا رونق اقتصادی به دوران طلایی خود برسد.

فهرست