شناسه خبر: 5251

لینک کوتاه صفحه

https://hormoz.dmsonnat.ir/?p=5251

دبیر شورایعالی مناطق آزاد قشم:
قشم نمونه بارز همزیستی مذاهب است
دبیر شورایعالی مناطق آزاد قشم گفت: قشم نمونه بارز همزیستی مذاهب است و به الگویی در کشور تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت هرمزگان؛سعید محمد در دیدار با علمای شیعه و اهل سنت جزیره قشم افزود: اتحاد بین مذاهب که امام راحل به دنبال آن بود به خوبی در قشم ایجاد شده که زبانزد خاص و عام است.

وی ادامه داد: دشمن در حال استفاده از اختلاف بین اهل سنت و شیعه است که این همزیستی نقشه دشمنان را نقش بر آب کرده است.

همه درخواست‌های مردم قشم در سفر ریاست جمهوری محقق می‌شود

مشاور رییس جمهور گفت: با قول مساعد رییس جمهور در جلسه هیات دولت در هرمزگان، تمام خواسته‌های مطرح شده توسط مردم و مسوولان محقق می‌شود.
وی افزود: پل خلیج فارس با اعتبار ۲۸۰ میلیون یورو و تهاتر نفتی توسط پیمانکار ایرانی ساخته می‌شود.
محمد ادامه داد: ویلاهای منتسب به رییس جمهور در قشم به فروش رسیده و سایر ملک‌ها پس از تکمیل به مزایده گذاشته می‌شود تا در راستای تحقق امور توسعه قشم هزینه شود.
وی تصریح کرد: همچنین برای تحقق رویای مردم جزیره در استفاده از آب شرب،از ظرفیت آب شیرین‌کن های موجود و پرداخت مابه التفاوت توسط دولت استفاده می‌شود.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور تصریح کرد: اصلاح خط لوله و اجرای طرح توزیع آب شیرین نیز توسط سازمان منطقه آزاد قشم طی مدت یکسال انجام می‌شود.

بانکرینگ در قشم رونق می‌گیرد

مشاور رییس جمهور در بخش دیگر سخنان خود از تقویت و توسعه صنعت بانکرینگ در قشم خبر داد و گفت: این صنعت ارزآور و مهم در حوزه خلیج فارس با محدودیت‌هایی مواجه است که با قول مساعد رییس جمهور، مشکلات توسعه آن رفع می‌شود.
محمد با بیان اینکه امارات در سال گذشته ۲۰ میلیارد دلار درآمد از این طریق کسب کرده است افزود: بیش از ۵۰ درصد مازوتی که در این کشور برای بانکرینگ استفاده می‌شود از ایران صادر می‌شود.
محمد ادامه داد: سهامداران طرح بانکرینگ در قشم شرایط مناسبی برای اقدام ندارند و برای توسعه این صنعت، ایجاد زیر ساخت‌های گردشگری و هتلداری در منطقه سلخ نیاز است.
وی تصریح کرد: با افزایش سهام کشتیرانی جمهوری اسلامی به مناطق آزاد از ۲۵ درصد به بالای ۵۰ درصد، این بخش‌ها تکمیل شده و این صنعت نیز رونق می‌گیرد.
مشاور رییس جمهور تاکید کرد: در اولین قدم ۲۸۰ شناور ایران که در فجیره سوخت‌گیری می‌کنند در ایران سوخت‌گیری می‌شوند که باعث توسعه همه‌جانبه غرب قشم به ویژه رونق اقتصادی، اشتغال و ارزآوری می‌شود.

۲۳۰۰ خودرو به ناوگان حمل و نقل مناطق آزاد اضافه می‌شود

دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور در خصوص نگرانی‌های تردد خودرو در کیش و قشم نیز گفت: به دلیل ممنوعیت واردات خودرو به کشور، کمبودهایی احساس می‌شود که با تزریق ۲ هزار و ۳۰۰ خودروی خارجی این کمبود رفع شود.
وی افزود: باحمایت و تصمیم دولت این خودروهای وارداتی توقیفی از سال ۲۰۱۷ به مناطق آزاد اختصاص می‌یابد، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی و شخصی در این جزایر هفته آینده در دولت مطرح می‌شود.

حذف مالیات در مناطق آزاد در دستور کار دولت

مشاور رییس جمهور گفت: حذف مالیات بر ارزش افزوده، عایدی بر سرمایه و مالیات حقوق در مناطق آزاد در دستور کار دولت قرار گرفته است و به دنبال حذف آن هستیم.
وی افزود: مناطق آزاد هم اکنون از مالیات عایدی بر سرمایه خارج شدند و سازوکار حذف ۲ نوع مالیات دیگر نیز در حال بررسی است.
محمد ادامه داد: به قانونی که در خصوص معافیت ۲۰ ساله مالیاتی در مناطق آزاد مصوب شده است باید پایبند باشیم تا از فرار سرمایه جلوگیری شود.

مدیریت مناطق آزاد بر عهده سازمان است

دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور گفت: حکمرانی و مدیریت باید در مناطق آزاد زیر نظر مدیرعامل سازمان منطقه آزاد باشد و فعالیت غیر از این خلاف قانون است.
وی با بیان اینکه رییس جمهور نیز بر این مساله تاکید دارند افزود: بحث دوگانگی منطقه آزاد و ویژه در قشم نیز در جلسه شورایعالی برطرف خواهد شد.
وی ادامه داد: منطقه ویژه قشم به منطقه آزاد الحاق می‌شود این یکپارچه شدن باعث حل شدن همیشگی مشکل دوگانگی مدیریتی در قشم خواهد شد.
محمد همچنین با تاکید بر انتصاب و استفاده از مدیران همسو با دولت تاکید کرد: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در طول هفته آینده مدیرانی که با تفکرات انقلابی همسو نیستند را  تغییر دهد.
گفتنی است:دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور در مسجد البنی (ص) شهر قشم با حضور علمای اهل سنت و تشیع شهرستان برگزار شد.
پیوند اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی، انتقال تکنولوژی پیشرفته به منطقه، جذب سرمایه‌های خارجی، تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص و افزایش صادرات و کسب در آمدهای ارزی از جمله هدف‌های ایجاد منطقه آزاد قشم است.
شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات سواحل استان هرمزگان در آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

انتهای پیام

فهرست