شناسه خبر: 3327

لینک کوتاه صفحه

https://hormoz.dmsonnat.ir/?p=3327

امام جمعه اهل سنت لشتغان:
مشارکت حداکثری در انتخابات و تبیین معیارهای اصلح
امام جمعه اهل سنت لشتغان بندر خمیر مردم را به مشارکت حداکثری در انتخابات و تبیین معیارهای اصلح دعوت نمود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت هرمزگان؛شیخ حسین محبت نیا؛ خطیب جمعه لشتغان ضمن سفارش نمازگزاران به رعایت تقوی الهی از مردم خواستند گفت: مردم پای صندوق های اخذ رأی حاضر شوند و با حضور حداکثری خود در انتخابات که درحال برگزاری است شرکت نمایند و گزینه های اصلح را ازبین کاندیداهای ریاست جمهوری و همچنین شورای شهر و روستا انتخاب نموده و رای بدهند.

در ادامه ایشان عرض نمودند که امروز عدل، احسان، امانتداری و گواهی دادنِ ما مورد امتحان قرار می گیرد که آیا ما انسان دادگری هستیم یا نه ؟ آیا انتخاب ما بر حسب معیارِ شایسته سالاری، دیانت، توانمندی و امانتداری افراد است یا خیر ؟ آیا انتخاب ما بدور از تعصب، قومیت گرایی و سفارش پذیری هست یا نه ؟آیا از روی حبّ و بغض رای می دهیم یا خیر ؟ ما باید امانت را به اهل آن برگردانیم و انتخاب ما بر محور عدالت و احسان باشد واین امر الله متعال است (إِنَّ اللَّهَ یَأمُرُکُم أَن تُؤَدُّوا الأَماناتِ إِلىٰ أَهلِها وَإِذا حَکَمتُم بَینَ النّاسِ أَن تَحکُموا بِالعَدل)

شیخ محبت نیا در ادامه فرمودند : عدالت ایجاب می کند که بزرگان ومتنفذین جامعه معیارها و شاخص های اصلحیت را برای مردم تبیین نمایند نه اینکه شخص و اشخاصی را تعیین کنند؛ وظیفه آنان تبیین معیارها است نه تعیین مصداق ها و اگر امروز ما درست انتخاب نکردیم مقصر خودمان خواهیم بود چون این اختیار به ما داده شده که برای سرنوشت ۴ سال آینده کشور و اجتماع تصمیم بگیریم. کسی نمی تواند برای شما تصمیم بگیرد که به چه کسی رأى بدهید یا ندهید و رأى شما امانت است و نباید آن را با بهای ارزان و ثمن بخس فروخت؛ اگر انتخاب صحیح و طبق معیار و موازین شرعی و عقلی نباشد عواقب آن به خودمان برمی گردد و تغییرات به دست خود مردم رقم می خورد و سرنوشت هر قوم به دست خودشان است ( إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّىٰ یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم) لذا حضور حداکثری و دعوت به حضور در انتخابات مهم است و مهم تر از آن انتخاب گزینه اصلح برای ریاست جمهوری و گزینه های اصلح برای شورای شهر است.

ایشان در ادامه عرض کردند: مسئله شورا و انتخابات از مباحث فقه سیاسی وجزءِ اصول سیاست داخلی اسلام است که در اسلام اصالت دارد: ۱-امور مسلمین حتی الامکان باید شورایی اداره شود. ۲- شوری در اسلام دارای ضوابط وشرایط خاصی است که اعتقاد به خدا، عقل، تجربه، تقوی، دوری از نفاق و تلون و سست خردی شرط لازم آن است. ۳- اگر ضوابط در شورا رعایت نشود، شورا خود عامل رواج فساد و رکود خواهد بود و دلیل شکل گیری برخی از شوراهای فاسد بخاطر عدم توجه به همین ضوابط و قواعد شرعی و عقلی بوده است. ۴- مسلمان و غیرمسلمان نمی توانند در یک شوری عضو شوند که موضوع آن رسیدگی به امور مسلمین باشد چون یک انسان بی دین و فاسق هیچ وقت منافع هم کیشان و هم پیمانان خود را قربانی مصالح مسلمین و حکومت اسلامی نخواهد کرد لذا نظام شورایی در اسلام اصالت دارد اما بی ضابطه نیست که هر کس با هر عقیده و تفکر و با هر سابقه و صفتی بتواند در آن شرکت کند؛ محدودیت های زیادی که صلاح امت اسلام در رعایت آنهاست جزء این ضوابط می باشد.

ایشان به این موضوع مهم اشاره کردند که فرق نظام شورایی در اسلام با دموکراسی غربی در ضابطه مند بودن نظام شورایی در اسلام هست که اعضا شوری باید دارای اوصاف و شرایط خاصی باشند که به دو دسته ۱-اوصاف ثبوتی که کاندیدها باید متصف به آن باشند مثل اسلام، عقل، علم و حلم، نُصح و دلسوزی، تقوا، تجربه، کاردانی، توانمندی و امانتداری و …. ۲- اوصاف سلبی مثل ترس، بخل، حرص وآزمندی، استبداد رأی، نفاق، جهل و تلون و…. که نباید کاندیداها متصف به آن باشند که عدم توجه رأى دهندگان به این اوصاف ثبوتی و سلبی کاندیداها و شرایط و ضوابط برای جامعه فاجعه آفرین خواهد بود.

شیخ محبت نیا در پایان ضمن توصیه هواداران کاندیداها به رعایت اخلاق و پرهیز از تخریب هم دیگر از تمام عزیزانی که پای صندوق های رأی حاضر شده و رأى دادند تقدیر و تشکر نمودند.

انتهای پیام/

فهرست